Art dnevnici: Imam razloga da se volim

Stiglo je vrijeme kad mogu prigrliti svoje svjetlo. Pogledati se u ogledalo s ljubavlju i reći lako, bez ustezanja: volim te, ludo jedna! Volim što si svoja, neukrotiva i neposlušna. Što se opireš da sačuvaš sebe. Volim kad te rasplače ljepota trenutka jer postoji samo ako je viđena, ako se osjeća i živi, a ti… Read More »

Elvis u potrazi za Elvisom

U moru vijesti koje su u zadnje vrijeme izrazito loše, krajem lipnja se pojavila jedna dobra: Kralj rock’n’rolla vratio se na pozornicu. Ovaj put vratio se na bis i to u obliku vizualno bogatog, glazbeno dobro  osmišljenog biografskog filma pod palicom redatelja Baza Luhrmanna (poznatog po uspješnicama ”Romeo i Julija”, ”Moulin Rouge” i ”Veliki Gatsby”).… Read More »

Inženjering organizacijske kulture – proces čiju važnost je sve teže ignorirati

Koliko puta ste sami izgovorili ili čuli menadžere da izgovaraju “Ne zanimaju me priče, u biznisu se komunicira brojevima!” kod pokušaja ukazivanja na nešto što se događa u organizaciji? Brojevi su ono na što se možemo nedvosmisleno osloniti, dok su priče nestalne, varljive i samo rade zbrku, zar ne? Osobno sam prečesto svjedočila tome da… Read More »

Art dnevnici: Strah od uspjeha

Tvoj glas ne šapuće glasno ni nametljivo, već toliko prozračno da je sposoban kao zmija obavijati se oko tijela i njime njihati u svojem ritmu. Svojim stezanjima i opuštanjima upravljaš koja će njegova strana titrati, koliko će brzo srce kucati, koliko svjesno govoriti, što će sljedeće noge činiti. I tako hodamo ti i ja slijepljeni… Read More »

Na raskrsnici između Majke Prirode i Laboratorija Života (Traženje smisla i intenzivno majčinstvo)

Ima li neki srednji put između bujice informacija, stalnog napretka nauke, znanja, kognitivne revolucije i romantičnog stapanja sa prirodom, vraćanja sebi, slušanja svog srca i duše? Moramo li stati na jednu ili drugu stranu i da li je zaista sve tako crno-bijelo? Možemo li se izmjestiti i ne prihvatiti da svijet u kojem živimo vrtoglavom… Read More »

Art dnevnici: Kao lutka na koncu

Protrlja zapešća. Danas su se pojavile dvije nove urezotine, krvavo crvene. Na rubovima već zgrušane. Nagrdile su postojeće ožiljke. Spusti pogled dolje na nožne zglobove ne nadajući se boljem. Današnji končani ples potrajao je duže nego inače. Publika je bila zahtjevna i pomalo divlja.Tražila se karta više. Popravljene šminke, u zadnji čas vratili su ih… Read More »

Art dnevnici: Na kavici sa smislom života

“Tko si ti?”, konačno se odvažih upitati. Zaustavih se nasred prepunog trga i okrenuh gledajući ga ravno u oči. Ako i ima loše namjere, neće se usuditi učiniti mi nešto nažao među tolikim ljudima. Ovo me neobično biće prati danima. Skrivanje mu nije namjera. Kao da želi biti viđeno. “I zašto me danima slijediš?” Zagonetno… Read More »

Odgoj djece u doba ekrana

Biti roditelj nikada nije bilo lako. Štoviše, u današnjem svijetu u kojem su korištenje pametnih telefona (engl. smartphone) i društvenih mreža postali svakodnevica, pred roditelje je postavljen još jedan izazov. Međutim, Istraživanja pokazuju da uz odgovarajuću poduku o kvalitetnom korištenju medija i tehnologije, smartphonei i društvene mreže mogu biti pozitivan sastavni dio odrastanja. No, je… Read More »

Art dnevnici: Neiznjedrena

Tek si ideja. Paučinasta i providna. Začeta tek u budnim snovima. Cjelinom srca.  Djelom neformirana. Ni zametak još nisi. Samo skica iskonturirana mekom olovkom Mojim plašljivim kretnjama. Ne može se nešto Stvoriti ni iz čega. Pustom željom Bez nužnih sirovina. Ali slutim ti miris. Golica mi maštu. Ćutim ti podatnost pod prstima. Mojim, nečijim. Ne… Read More »

Art dnevnici: Ostavi trag

Emocije su utkane u sve pore naših života. One prate svaki naš udah i izdah, svaku našu kretnju, izgovorenu riječ, neizgovorenu misao. Emocije su esencijalni dio našeg bića. Bez njih bi bili bezlični, prazni, besmisleni. Zašto onda zaključavam neke emocije? Ne dopuštam im da ugledaju svijetlo dana. Sakrivam ih od očiju javnosti. Zavaravam sebe uvjeravajući… Read More »

Unterstadt – nasljeđe obiteljske traume

Onaj osjećaj kad živiš i znaš da nešto nije u redu. Da tvoja obitelj nije u redu. Da nešto visi gusto i ljepljivo u zraku između svih vas, ali ne znaš što. Da tvoje ponašanje ima razloge iza objašnjenja ”ali ja sam takva oduvijek”, ali se oni još nisu razotkrili…. Slično se osjećala protagonistica romana… Read More »

Art dnevnici: Od početka do kraja

Tu sam. Egzistiram u zadanom labirintu života čijeg se početka stopostotno ne sjećam, kraj mu ne nazirem niti ga priželjkujem. Mada mi je pred nosom. Unutar njega toliko slijepih sokaka. Vraćanja unatrag. Udaranja u nevidljive prepreke. Ali i vožnji širokim sunčanim avenijama s mnoštvom kružnih tokova iz kojih uvijek postoji više izlaza. Sve svoje početke… Read More »

Kada boli duša boli i tijelo

Dok znojavom rukom stežeš papire na kojima su ispisane neke, tebi teško razumljive, riječi, naprežeš svoj sluh i služiš se nadljudskim sposobnostima da čuješ kada prozovu tvoje ime. Čekaonice su obično pune ljudi, mirišu na dezinficijense i strah. Obilaziš ko zna kojeg po redu ljekara i ponovo ništa. Agonija se nastavlja, pa misliš kako se… Read More »

Art dnevnici: Manipulacija

Iz vlastitog iskustva rekla bih da je, u hijerarhiji i linearnosti, manipulacija sveprisutna. Teško ju je izbjeći. Ako ju iskusiš u djetinjstvu, neminovno ju preuzimaš kao obrazac i pronosiš dalje. Naučeno skrivaš rane pred samim sobom, pred svijetom se pokazuješ jakim, hraniš se tuđim bespomoćnostima i prešućivanjima. Sve dok te tuđi otpori ne raskrinkaju.  Kad… Read More »

Usudi se (mirno) sanjati- važnost spavanja

Spavanje. Taj predivan proces u kojima se pripremamo za novi dan. Vjerujem kako smo se ponekad našli u situacijama u kojima smo nakon napornog dana jedva čekali skočiti u krevet i mirno zaspati. I iako većinu vremena san uzimamo „zdravo za gotovo“, količina i kvaliteta sna kroz koju prolazimo tijekom noći uvelike može utjecati na… Read More »

Pisanje dnevnika i njegov terapijski učinak

Moguće je da ste vodili dnevnik u školskim danima, u njega pisali tajne i skrivali ga na najčudnijim mjestima. Te stranice su vidjele i osjetile sve – od toga što ste ručali taj dan i vremenske prognoze pa sve do najdubljih strahova, riječi koje teško prelaze preko usana i najsramotnijih dogodovština. Vjerojatno biste osjetili olakšanje… Read More »

Art dnevnici: Snaga

Hladan je zimski dan. Nećkam se između sreće što napokon vidim pahulje snijega i frustracije što toliki slojevi odjeće jednostavno nisu dovoljni. Na uglu snijegom prekrivene ulice ugledam staricu kako stoji za štandom. Pomislim, što li to prodaje po ovoj zimi. Zaustavim se. Ugledam bočice i bočice napitaka, posložene po bojama. Intenzivna ljubičasta, ružičasta, plava… Read More »

Nekada davno živio je jedan kralj: značaj i razumijevanje bajki u psihologiji

Sjećate li se bajki koje ste rado slušali ili čitali pred spavanje? Starije generacije pamte Crvenkapu, Ljepoticu i zvijer, Pepeljugu i druge. Mlađe generacije radije čitaju savremenije bajke ili savremenije verzije klasičnih bajki. Koliko god da su se verzije mijenjale kroz vrijeme, bajke sa sobom nose svoje izvorno značenje, koje se često znatno razlikuje od… Read More »

A trebala je to biti još jedna satira…

“It’s the end of the world as we know it and I feel fine…’’, pjevao je frontmen REM-a Michael Stipe davne 1987. godine, ne znajući da će se ovi stihovi vrtjeti još desetljećima nakon velikih društvenih promjena u svijetu. Zadnja takva, koja je promijenila svijet naopačke, a kako se čini, tek će ga njene posljedice… Read More »

Art dnevnici: Istina

Dok je pripremala ručak, prisjetila se razgovora kojeg je vodila s Bornom prethodnog dana. Morala je priznati samoj sebi, osjetila je veliko olakšanje nakon što je razgovor završio, bio je to prvi put da nije završio svađom. Inače nije bilo tako. Optužbe i prebacivanja koristili bi kako bi jedan drugoga povrijedili, nanoseći trajnu štetu njihovom… Read More »

Volite li (koristiti) konfrontiranje?

Moje duboko uvjerenje je da psihoterapeuti, coachevi i slične pomagačke struke nisu međusobna konkurencija koliko se na prvu može činiti da jesu. Zato mi često bude smiješno vidjeti nečiju pretjeranu samopromociju, nastojanje da bude svakome sve te potrebu za stalnim bivanjem ispred reflektora. S druge strane, kada se izvrsni ne promoviraju komunicirajući i održavajući brand… Read More »

Art dnevnici: Ovo smo mi

Naše bitke nikada ne prestaju, ne jenjavanju. Svakog dana čujemo tutnjavu topova i podrhtavanje tla. Bubnjeve ponad naših uzavrelih srdaca, što oplakuju današnje gubitke na bojištu. Ali znamo, oh znamo, da će se u kolapsu večeri naša zora ponovno uzdići. Znamo da će prve zrake svjetlosti izbrisati poraze prošle noći i da će nas veliko… Read More »

Naspi smisao u posudu svog života

U vremenu kad nas pritišće breme neizvjesnosti, dubokog i dalekog tunela za koji ne znamo gdje se nazire izlaz, ponekad ne znamo više ko smo, izgubljeni smo i kao Alisa u Zemlji čuda ne znamo gdje krenuti jer je toliko putokaza oko nas. Gušimo i potiskujemo unutarnji glas jer da nam je samo preživjeti, iako… Read More »

Art dnevnici: Motivacijski dijalog

“To nije bilo nešto što sam željela, ali možda sam upravo to trebala.” Zanimljiv početak, svidio joj se. Uh, ta trema, hoće li ikad proći? Taj osjećaj stiskanja u želucu… i lupanje srca, nije li dovoljno da lupa brže nego inače, mora li lupati toliko jako. Kao da će iskočiti… i pobjeći, što dalje, daleko… Read More »

Priča o narcisu kao roditelju

NARCIS – simbol ponovnog rođenja Narcis ili sunovrat, jedan je od prvih vjesnika proljeća koji nakon duge zime proviri ispod snježnog pokrivača. Kao takav, cvijet narcisa označava novi početak, utjehu i ljepotu. Taj žuto-bijeli cvijet dobio je ime po liku iz grčke mitologije, Narcisu (grč. Νάρϰισσος, Nárkissos). Mit kaže da je Narcis bio sin vječnog… Read More »

Holiday blues: zvončići ne zvone za sve isto

Hej…decembar je! Mjesec radosti, darivanja i praznika. Mjesec kada sve oko tebe svjetluca i šljašti. Svijet očekuje i da ti svjetlucaš i šljaštiš, ali ti se baš ne da, zar ne? Ti osjećaš sve osim praznične euforije i ushićenja. Za neke od nas praznici su najradosniji događaj u godini, a za druge samo mrvice bespomoćnosti,… Read More »

Interocepcija – osmo čulo?

Kada bismo vas zatražili da nabrojite naša osjetila, vjerojatno biste se prisjetili onih pet osnovnih koje ste naučili na samim počecima svog obrazovanja: vid, sluh, njuh, okus i opip. Vjerojatno biste znali i objasniti svaki od njih, u kratkim crtama.  Kada bismo vas pitali jeste li upoznati s još nekim osjetilima ili procesima koji su… Read More »

Cijeli svijet je pozornica (a svi gledaju samo u mene)

U promatranju naše socijalne okoline ponekad se nađemo u situacijama kad neke osobe u našem okruženju možemo opisati kao „manje društvene“, pojedince koji „vole promatrati sa strane“, te nam prva asocijacija često bude upravo stereotipna slika osobe koja „ne voli ljude“. Možda smo se i sami pronašli u situacijama u kojima se nismo ugodno osjećali… Read More »

Art dnevnici: Pahulje nostalgije

Vrijeme stoji kao preteški oblak. Krajolik je okupan gustom, neprozirnom svjetlošću. U zraku je  mir kojeg donosi snijeg. Još nekoliko minuta i sve će progutati mrak. Negdje sam gdje je toplo. Mačak prede na mom krilu, po prostoru se vuku sjenke. Čekam te, kao i svaku večer, nesposobna da se odmaknem od prozora.  Povremeno dodirujem krivinu svog nosa koji je… Read More »

Nostalgija – zašto stara glazba danas zvuči bolje?

Kad bi postojala mogućnost da se vremeplovom prebacite u neko drugo razdoblje, gdje biste se teleportirali? Slušajući omiljenu glazbu, koliko vam je puta pala na pamet pomisao da biste ljepše živjeli u nekom prošlom razdoblju kada su vaši glazbeni idoli bili na vrhuncu slave? Kada su koncerti bili drugačiji, a u zraku su umjesto pametnih… Read More »

Art dnevnici: Novogodišnja bajka

Na zidovima njihove kuće i obiteljskim albumima nema svadbenih fotografija. Ni mladenke prozračnim velom prikrivenog sramežljivog lica… ni mladoženje u svečanom, po mjeri skrojenom, odijelu . Nisu ih u novi život ispratile tambure. Nisu ih zasipale šarene konfete. Nije bilo cike ni veselja ni revnih čestitara koji čekaju svoj red. Bacanja buketa u uvijek pogrešne… Read More »

Psihološka proza: Jesam li normalna?

„Razmišljala sam nešto…“ „Da?“ „Jesam li ja normalna?“ „Ha?“ „To je bilo pitanje.“ „Shvatio sam.“ „Na koje ti trebaš odgovoriti?“ „Ja?!“ „Da, ti!“ „Zašto ja?“ „Pa ti si psihoterapeut, to je tvoj posao.“ „E pa nije!“ „I da nije, plaćam te, tako da izvoli mi odgovoriti.“ „Neću.“ „Zašto?“ „Jer je pitanje glupo.“ „Kako to misliš?… Read More »

Zašto su pojedinci skloni teorijama zavjere?

U naslovu ovog članka sadržano je kompleksno pitanje kojim se psiholozi bave već dugi niz godina, a u sve veći fokus to je pitanje došlo porastom popularnosti informiranja putem društvenih mreža, dolaskom Donalda Trumpa na vlast i početkom pandemije. Razloga ima puno: kognitivne pristranosti, osobine ličnosti i socioekonomska situacije. Primjerice, pokazalo se da osobe koje… Read More »

Psihološka proza: Ljubav na prodaju

Jednog sam dana, besciljno lutajući nepreglednim prostranstvima virtualnog svijeta, naišla na sponzorirani oglas na svima nam omiljenoj društvenoj mreži.  !!! 50% POPUSTA NA LJUBAV !!! !!! BESPLATNA DOSTAVA !!! !!! KOLIČINA OGRANIČENA !!! Upečatljiva slika i mnoštvo boja u oglasu bili su dovoljni da privuku moju nestabilnu pozornost. “Nudimo vam 50% popusta na Ljubav! Požurite… Read More »

Art dnevnici: Veličina malog čovjeka

Divim se malom čovjeku. Onom koji svoju malenkost pokazuje velikim djelima, ni ne trepnuvši.  Onom koji je škrt na riječima, koji dva put razmisli, a ponekad samo  slegne ramenima. Prolazi kroz život nezapaženo, običan, poput rutine svakodnevice. Znaš da je tu, oslanjaš se na njega, ali on ne skreće pozornost na sebe.  Jedan od mnogih… Read More »

Gaslighting: zašto je žumance bijelo

U svakodnevnom diskursu skoro pa je odomaćeno reći da nas neko „pravi ludim“ ili ,,blesavim“. Ali, da li ste nekada zaista imali utisak da vas neko ,,pravi ludim“ do tih mjera da sumnjate u svoj racio? Da sumnjate u svoje riječi, u svoje postupke, da preispitujete sebe iznova i iznova, da rekonstruišete korake, da posumnjate… Read More »

Visokoosjetljivost u svakodnevnom životu

Visokoosjetljivost je relativno novi pojam kojim se opisuje urođeno obilježje osobnosti čije su karakteristike veća osjetljivost na podražaje, dubinsko procesiranje informacija te veća emotivna reaktivnost i empatija. Njime se krajem 90-ih podrobnije počela baviti znanstvenica, psihologinja i psihoterapeutkinja Elaine N. Aron kako bi osvijestila svoju visokoosjetljivost i pomogla drugima učiniti isto. U tu svrhu, izdala… Read More »

Art dnevnici: Susret

Nasuprot meni sjela je djevojčica, čvrsto stežući knjigu rukama. U početku nisam pridavala mnogo pažnje njezinoj sramežljivoj pojavi. Nasmiješila sam joj se vidjevši je s tim gustim šiškama i u prevelikoj odjeći, očiju razrogačenih prema krajoliku koji se brzo izmjenjivao. Bilo je to poput kratkog, ali slatkog pregledavanja slika iz obiteljskog albuma. Činilo mi se… Read More »

Psihološka dobrobit tjelesne aktivnosti

Dobrobiti sporta i povezanost istog s tjelesnim aspektima zdravlja daleko su poznate. Bavljenje tjelesnom aktivnošću jača naš imunološki sustav, kardiovaskularni sustav, te djeluje kao zaštitni faktor u razvoju pretilosti. Redovita tjelesna aktivnost utječe i na naš kapacitet pluća te prevenira komplikacije pri bolestima respiratornog sustava. Osim navedenog, istraživanja pokazuju i višestruku dobrobit tjelesne aktivnosti kod… Read More »

Psihoterapija, sustav vrijednosti i emocije

Psihoterapija Psihoterapija je velikim dijelom zasnovana na preciznoj upotrebi riječi i pojmova, a može se odrediti kao ispravljanje pogrešnih uvjerenja na koja se ljudi svjesno ili nesvjesno oslanjaju i koja su polazna osnova za način razmišljanja, osjećanja i ponašanja. Ukoliko osoba ima iskrivljene pretpostavke o sebi, drugima i svijetu, one će ju dovesti do pogrešnih… Read More »

Art dnevnici: Neraskidivo

Rođeni s par godina razmaka. Živjeli par kuća udaljeni jedan od drugoga. Gutali prašinu iste ulice, dijelili prijatelje i dječje igre. Odrastali u klasičnoj maniri prigradske djece. Koliko li je takvih? Površno gledajući – nespojivi materijali za dugogodišnja ozbiljnija prijateljstva. Vladimir, dijete iz skromnije radničke obitelji koja odgaja više potomstva nego li je to uobičajeno, Marko,… Read More »

Ljubav i doba pandemije

Živimo u jednom izrazito dinamičnom vremenu u kojemu nas, iz godine u godinu, sustižu naizgled tektonske promjene na gotovo svim frontovima. Od promjena u tržištu rada, digitalizacije posla, ali i komunikacije s našim bližnjima i partnerima, usvajanje novih tehnologija za veliki dio populacije postaje nužno, ali i izazovno jer se trendovi i tehnologije mijenjaju iz… Read More »

Art dnevnici: Volimo pričati o svemu

Volimo pričati o svemu.  O hrani, zabavi, o drugim ljudima.  Raspredamo o putovanjima, susretima i zajedničkim uspomenama.  Uživamo prepričavati sebe. Opet i iznova. Šaliti se. Smijati. Želimo svijetu biti dobri, najbolji što možemo. Privlačni. Odgovorni.  Da se brinući o drugima, možda, zaštitimo od sudara sa sobom. Zato skrivamo svoju ranjivost s druge strane stakla.  Sve… Read More »

Psihološka proza: Zimnica

„Bojim se…“ započela je. „Čega?“ „Vremena…“ „Vremena?“ „Vremena…“ „Kako se bojiš vremena?“ „Tako što ga ne vidim dok prolazi pokraj mene.“ „Kako prolazi pokraj tebe?“ „Neprimjetno.“ „Kako znaš da prolazi pokraj tebe ako je neprimjetno?“ „Po djeci koja mi odrastaju tako brzo, lišću koje požuti prije nego izraste, namještaju koji sam jučer kupila, a danas… Read More »

Art dnevnici: Pupa

U vrijeme kad su lutke bile rijetke, dugo željene i kad ih je trebalo čekati, baka je odlučila svojoj prvoj unuci kupiti pravu, veliku, lutku  iz Trsta.  Bila je to avantura u kojoj su sudjelovali i prekogranični rođaci, vadila se mršava ušteđevina, planiralo putovanje. “Imat ćeš pupu! Unu velu, iz Trsta! Nedan neće imat takovu!” – uzbuđeno… Read More »

Visokoosjetljivost kao osobina – dar ili prokletstvo?

”Rođena sam s tom dubokom svjesnošću o svijetu i ljudima oko sebe. Zaista znam kada se s nekim povežem. Ponekad je ta svjesnost dobra, a ponekad bih željela da nisam toliko osjetljiva.” Scarlett Johansson. Visokoosjetljivost je obilježje osobnosti koje je imenovano relativno nedavno zahvaljujući psihologinji Elaine Aron koja je svoje osobno iskustvo visokoosjetljivosti željela i… Read More »

Je li ASMR stvaran ili samo pseudoznanost?

Moderni život, ubrzani tempo i svakodnevni problemi sa sobom donose sve više stresova, pa potraga za načinima opuštanja nikad nije bila veća. Dok se neki opuštaju uz vježbanje, yogu, glazbu ili slikanje, drugi su pronašli rješenje u šaptanju. O šaptanju kao besplatnoj i fantastičnoj šifri za uspjeh i sreću pjevao je čak i Dado Topić,… Read More »

Art dnevnici: Lignum

Zalutala sam, ponovno. Ovog puta u prostranstvo golog kamena. Zrak je stajao i čekao pojavu sunca iza sivih oblaka, a niski gusti oblaci maglili su pogled. Promatrala sam ovu prazninu, tražeći nešto prema čemu bih krenula. Daleko ispred mene nazirao se obris nade. Potrčala sam prema njemu, ne znajući što me ondje čeka. Kada sam… Read More »

Posttraumatski stresni poremećaj (PTSP) kao posljedica silovanja

Zamislite život ispunjen uznemiravajućim sjećanjima, buđenjem u hladnom znoju i suzama posle košmara koji je, po ko zna koji put, izgledao tako stvaran, a zaspati ponovo je izazov. Zamislite osjećaj ponovnog odigravanja zastrašujućeg događaja, iznova i iznova, dok te svaka situacija nalik toj ostavlja bez daha, kao da tlo pod tvojim nogama nestaje. Nadolazeći bol… Read More »

Suprotnosti se (ne) privlače – kako sličnost partnera objašnjava zadovoljstvo vezom

Vjerujete li u tvrdnju „Suprotnosti se privlače“ ili ste skloniji vjerovati da „Svaka ptica svome jatu leti“? U brojnim filmovima i knjigama vidljivi su primjeri romantičnih veza u kojima je privlačnost zasnovana upravo na različitosti partnera (prisjetimo se filma Ljepotica i zvijer ili mjuzikla Brilijantin). Osobe koje su potpuno drugačije od nas mogu nam biti… Read More »

Organizacijski teatar u pozadini toksične kulture – kako odigrati svoj završni čin

Kako ti je na poslu? Često znam pitati ljude kako im je na poslu. Za razliku od pitanja ‘Kako si?’, koje najčešće slijedi odmah nakon pozdrava i na koje se bez zadrške tipično odgovara s „Okej“, „Ide“, „Evo guram nekako“ itd., pitanje „Kako ti je na poslu?“ nije puka društvena konvencija. Na njega se uglavnom… Read More »

Psihološka proza: Oprosti mi, kćeri!

Miris lijekova oplahnuo me kad sam ušla sam u bolničku sobu, no pažnju mi je okupiralo izmučeno tijelo koje sam ugledala. Njena plava kosa izgledala je kao posljednji put kad sam je vidjela prije godina koje sam prestala brojati, ali njene oči više nisu imale onu snagu od nekad, a ruke su je odavno izgubile.… Read More »

Art dnevnici: Izvana i iznutra

Jako si voljela životinje i svoju cvjetnu gredicu, penjati se po stablima kako bi ubirala zrele smokve i trešnje, sjediti ispod jabuke u cvatu i čekati da bijela magija njezinih latica dotakne i tebe. Voljela si kopati po zemlji tražeći crve i uprljanim rukama vaditi krumpire, kloniti se kupina na putu ulaska u vrt, trčati… Read More »

Što je pandemija napravila opsesivno-kompulzivnom poremećaju?

Već godinu i pol pandemija koronavirusa naša je svakodnevica. Većina se nas  (neki više, neki manje) navikla na dezinfekciju ruku, zaštitne maske, fizičku distancu, smanjen broj ljudi na okupljanjima i na ostale mjere. Možda ćete malo negodovati i prigovarati, ali ćete ipak na kraju dignuti tu masku preko nosa i kupiti namirnice koje su vam… Read More »

Rast i razvoj obitelji

Roditi se nije fora, To svatko može, to svatko mora.  Ali rasti,  To nije lako.  Raste se polako, polako, baš polako! Dječja pjesmica Iako smo prije nekoliko godina, izlaskom novog Obiteljskog zakona, dosta raspravljali što je to obitelj i kako ju definirati. Neka uvriježena (točna ili netočna) definicija uključuje odrasle osobe (homoseksualne ili heteroseksualne) i… Read More »

Nepodnošljiva lahkoća življenja: šta ćemo odgovoriti Životu?

Kad biste sad sjeli sami sa sobom, na miru od zbrke i strke svakodnevnog života, i zapitali se da li je život koji živite trenutno onakav kakav ste željeli živjeti, kakav odgovor biste dobili? Da li biste željeli vratiti vrijeme ili biste napravili iste izbore? Ovo pitanje autentičnosti i življenja života koji želimo proganja me… Read More »

Proći s pet- mentalno zdravlje i školski/akademski uspjeh

„Jednostavno moram imati pet“ i „Još samo jedna ocjena mi fali“ nerijetko su rečenice koje se provlače kroz razgovore, kako učenika, tako i studenata, posebice približavanjem kraja školske i akademske godine. Želja za izvrsnošću poticana je još od davnih vremena kroz olimpijsko geslo „Brže, više, jače“ koje je motiviralo natjecatelje na bolje rezultate i veće… Read More »

Šta psihologija nikada zaista nije potvrdila: mitovi i ostale bajke u psihologiji

Da li ste nekada čuli da neko kaže: ,,Meni ne treba fakultet, ja sam rođeni stomatolog“? Ili ,,Mene je život naučio da budem dobar programer“? Pa, veoma je mala vjerovatnoća da jeste. Ali, zašto toliko često čujemo rečenice poput ,,Ja sam rođeni psiholog, meni ne trebaju knjige da bih znao šta misliš,,? Kako se to… Read More »

Eksperiment u psihologiji

Ne postoji bolji način za ispitati uzročno-posljedičnu vezu između dva fenomena od eksperimenta. Vrlo vjerojatno Dalić upravo iz tog razloga eksperimentira s lijevim bočnim igračem, mladi s drogom, a Stožer s mjerama borbe protiv korone. No, nažalost, ili na sreću, ni jedno od navedenog nije eksperiment u klasičnom smislu. Eksperiment je empirijski postupak kojim testiramo… Read More »

Psihološka proza: Djevojka sa šibicama

Postoji nešto u vatri zbog čega ne mogu skrenuti pogled sa zavodljivog plesa užarenih plamenova. U tom plesu vidim istovremeno stvaranje života i borbenost smrti koja se podrugljivo ismijava životu i pokazuje svoju nadmoć u obaranju ruku na ruku. Život i smrt istovremeno mi šapuću dok hipnotizirano opažam njihovu borbu u kojoj se isprepliću kontrasti… Read More »

Počeli su praznici, lezi pod palmu i uživaj

U tijeku su dugo iščekivani ljetni praznici kojima se većina djece uzbuđeno veselila. No, mnogim roditeljima ljeto i ljetni praznici predstavljaju izazov. Što raditi s djecom tijekom ljeta? Kamo ići? Pustiti ih da se odmaraju ili ipak učiti? U odmoru je pola zdravlja Kako odraslima, tako i djeci, odmor doprinosi fizičkom i mentalnom zdravlju. Tako… Read More »

Složeni posstraumatski stresni poremećaj

Tijekom 80-ih godina prošlog stoljeća, posttraumatski stresni poremećaj (PTSP) kao dijagnostički konstrukt nadišao je svoju prvobitnu zadaću opisivanja i razumijevanja psihičkog stanja i funkcioniranja vojnika koji su se vraćali iz Vijetnama sa simptomima koji su opstruirali njihovu integraciju u život kakav su vodili prije rata (Luxenberg, Spinazzola i van der Kolk, 2001).  Neki stručnjaci primijetili… Read More »

Psihološka proza: Neuhvatljiva

Postoji više stvari koje će nas vjerojatnije preplašiti nego nas uništiti; trpimo češće u imaginaciji nego u stvarnosti. – Seneka Prije no što sam uspjela shvatiti što mi se događa, želudac i crijeva su već reagirali. Frkali su se i stiskali kao nakon udarca. Udarac se zaista i dogodio. Otkud? Ne znam. Promatram svoje tijelo… Read More »

Art dnevnici: Zrcaljenje ljubavi

NEMOJ i nemoj mi sve odjednom dati ljubav neće u bescjenje u malim dozama toplinu tek četvrtinu poljubaca nekoliko zagrljaja prstomet dodira nahrani me čekanjem surov je svijet u kojem nije sve dostupno dok vrijednosti rastu smiješane s patnjom ničega previše za zdrav život a tebe nikad dovoljnoi nemoj mi sve odjednom dati ljudi ne razumiju… Read More »

Vodič za vodiče za samopomoć

Jedna od najbrže rastućih literatura u zadnjoj polovici 20. stoljeća jesu knjige ili vodiči samopomoći. Bilo da želite smršaviti, prestati pušiti, naći ljubav svog života, obogatiti se ili postati sretni, vrlo lako ćete pronaći odgovarajući vodič za samopomoć. Posebnu skupinu vodiča za samopomoć čini dio literature za poboljšanje mentalnog zdravlja i dobrobiti koja se sastoji… Read More »

Art dnevnici: Zamka

Ona je mirna. Već je odavno prognala osjećaje. Pušta život da joj teče niz prste, poput vode, ne osjećajući ništa. Čini što mora, odluke donosi bez premišljanja. Naučila je izbjegavati emocije. Nije to za nju. Emocije su zamka za mekušce, a ona za to nema želudac. Jutros veoma rano prolazi kroz bolničku kapiju. Kreće se… Read More »

Asertivna komunikacija u romantičnim vezama

Mnogi problemi u romantičnim vezama uzrokovani su nedostatkom otvorene komunikacije ili neadekvatnim komunikacijskim strategijama. U prošlom članku pisala sam o tome kako brak roditelja utječe na buduće ljubavne odnose njihove djece. Opažanjem partnerske komunikacije svojih roditelja možemo usvojiti neke disfunkcionalne komunikacijske strategije i  ponavljati ih u svojim budućim romantičnim odnosima. Na sreću, uz rad na… Read More »

CleanTok ili zašto toliko uživamo u videima čišćenja?

Zadnjih nekoliko godina društvene mreže preplavili su video isječci čišćenja prašnjavih i oronulih stvari, renovacija prostora te efektivnog preslagivanja stvari. Bilo da se radi o starim garažama, neurednim sobama, bazenima ili prljavim tepisima, čini se da jednostavno ne možemo skinuti pogled s takvog sadržaja. Društvena mreža TikTok čak okuplja skupinu pratitelja pod nazivom CleanTok koja… Read More »

Konformizam: neprimjetni kradljivac individualizma

O slobodi volje, u psihološkom kontekstu, govori se kao o slobodi donošenja i izvršenja autonomnih opredjeljenja djelovanja. To praktično znači da imamo slobodu volje ako samostalno i bez pritiska spoljnih uticaja donosimo odluke i ponašamo se na određeni način. Da li je to baš uvijek tako? Nažalost, nije. Mi smo socijalna bića, okružena drugima, ali… Read More »

Art dnevnici: Slon u cirkusu

Ulazim u prostoriju i širim nosnice kako bih bolje mogla nanjušiti tuđu grešku, propust ili nerad. Negdje duboko u sebi osjećam da sam bezvrijedna. Zašto bi se itko osjećao vrijednije nego ja, čemu to pravo? Bit ćeš manji od mene, bit ćeš crv koji gmiže po podu, a ja ću te učiniti takvim. Polako ću… Read More »

Art dnevnici: U vrtu zločinke

Vrijeme je tekućina Vrijeme je tekućina između pukotina u svemu. Govoriš si da te čeka nešto bolje pa te zato preskače sve dobro po redu. U ruci gužvaš falešni špil, broj koji nikad ne izvuku. Čekaš trome udove vremena da udijele znak pažnje ili odobrenja, signal za prestanak opsadnog stanja. Na ulicama vrebaju sjene  u… Read More »

Kompleksna psihološka trauma- privremena ili doživotna kazna?

Već prva istraživanja krajem 19. stoljeća predlažu da psihološki faktori mogu utjecati na tjelesni i kognitivni razvoj djece, no tek nakon 2. svjetskog rata, bilježeći iskustva velikog broja prognane i napuštene djece, opažene su promjene u njihovom ponašanju i kognitivnim vještinama nakon doživljenog nasilja, gubitka bliskih osoba, izloženosti nedaćama, gladi i teškim uvjetima (Putnam 1997.).… Read More »

Art dnevnici: Patuljčica

U prostoriji  je ostalo još onih nekoliko parova koji uvijek posljednji odlaze. Konobar strelja pogledom polirajući čaše. Stolice na praznim stolovima su već okrenute nogama prema stropu, kurvinski. Da li to samo ja vidim ruganje u tim široko uzdignutim drvenim nogama ili je to neki perfidni način kako mi se konobar nabacuje?   Kazaljka na kazaljci.… Read More »